Кафедра рисунку

Кафедру рисунку утворено в структурі Закарпатської академії мистецтв рішенням Вченої ради Закарпатської академії мистецтв з метою упорядкування організаційної структури академії (протокол № 6 від 23.03.2016 р. із змінами від 29.08.2016 р. протокол № 1) наказ ректора № 80 від 19 вересня 2016 року. Виконуючим обов’язки завідувача кафедри призначено заслуженого художника України, доцента кафедри Ковача Антона Михайловича.

Головним завданням кафедри є підготовка висококваліфікованих фахівців в галузі образотворчого мистецтва відповідно до навчальних програм освітньо-кваліфікаційних рівнів «бакалавр» та «магістр». Основним спрямуванням діяльності кафедри рисунку є підняття професійного рівня фахової підготовки випускників.

На кафедрі рисунку розроблені відповідні навчальні плани та програми з рисунку. Курси практичних занять (дисциплін) збалансовано та закріплено циклом домашніх та самостійних занять (завдань).

Важливим розділом засвоєння навчальних програм з рисунку є пленерні практики та творчі виставки (групові, індивідуальні) як викладачів, так і студентів. Кафедрою регулярно проводяться міжсесійні та семестрові перегляди студентських навчальних завдань. Викладачі кафедр беруть активну участь у наукових конференціях, симпозіумах, семінарах, виставка та пленерах обласного, всеукраїнського, міжнародних рівнів (Словаччина, Польща, Румунія, Угорщина тощо).

На кафедрі проводяться науково-методичні та практичні семінари. Доброю традицією стає проведення майстер-класів з рисунку викладачами Ковачем А. М., Когутичем В. І., Палом В. Й.

Це все дає змогу ефективно підвищувати загальний рівень академічного рисунку як важливої дисципліни підготовки фахівців образотворчого мистецтва.

 

Професорсько-викладацький склад кафедри:

Ковач Антон Михайлович, завідувач кафедри рисунку,

заслужений художник України, доцент кафедри рисунку, член НСХУ, лауреат Обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі

Луценко Ігор Вікторович, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри рисунку, член НСХУ, лауреат Обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі

Сирохман Михайло Васильович, заслужений працівник культури України, доцент, лауреат Обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі

Пал Василь Йосипович, викладач фахових дисциплін, лауреат Обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі

Ходанич Михайло Петрович, викладач фахових дисциплін, член НСХУ, лауреат Обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі, магістр; 

Болдижар Микола Миколайович, викладач фахових дисциплін

Когутич Василь Іванович, викладач фахових дисциплін, лауреат Обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі

 

 

1977-1981 навчався в Ужгородському училищі декоративно-прикладного мистецтва. 

1981-1986 у Львівській національній академії мистецтв.

Виставкову діяльність розпочав зі студентських років. Автор ряду сакральних монументальних настінних розписів у Львові, с. Боржавське (церква Покрови Пресвятої Богородиці), с. Білки на Закарпатті.

Персональні виставки:

в Польщі – Слупську (1994), Угорщині – Егері (1997), Ньїредьгазі (2008), Будапешті (2017, 2018); Чехії – Празі (1998), Словаччині –  Михайлівці (2000), Бардіїві (2004), Україні – Чернівцях (2013),Ужгороді (1994, 2012, 2017),  Національному музей у Львові ім. А.Шептицького (2011), Києві у Національному музеї «Київська картинна галерея», (2011). В приватних художніх галереях  Львова і Києва (2009, 2010, 2017, 2018, 2019, 2020), зокрема:

«… І на шостий день», галерея «ProArt», Lviv, 2018

«Aeterna Historia», Tryptych Art Gallery, Кyiv, 2019

«Sub Signo Tauri», Tryptych Art Gallery, Кyiv, 2020 

Живе та працює в Ужгороді.

З 1990 року – на викладацькій роботі.

Доцент, зав. кафедри рисунку Закарпатської академії мистецтв ім. А. Ерделі

Заслужений художник України. 

Автор і упорядник альбому «Адальберт Ерделі»Ужгород, 2007.

Лауреат художніх премій ім. Й. Бокшая, А. Ерделі, Т. Яблонської.

Член Національної Спілки художників України.

Закінчив Ужгородське училище прикладного мистецтва. Викладачі: Н. Я. Дідик, А. Ф. Ландовська, В. В. Петрецький. Закінчив Львівську національну академію мистецтв (факультет декоративно-прикладного мистецтва, відділення текстилю) у 1998 р. Викладачі з фаху: Народний художник України, професор О. Т. Мінько, кандидат мистецтвознавства Т. Г. Печенюк. Викладач Ужгородського коледжу мистецтв ім. А. Ерделі з 2000 р. З 2003 р. працює в Закарпатському художньому інституті на посаді викладача спецдисциплін. З 2010 р. в складі НСХУ Закарпатське відділення (живописна секція). У 2012 р. закінчив аспірантуру Львівської національної академії мистецтв (кафедра історії і теорії мистецтва, спеціальність: 17. 00. 05 – образотворче мистецтво ). Керівник – професор, доктор мистецтвознавства Р. Т. Шмагало. 2014 р. захистив дисертацію «Живопис Закарпаття кінця ХІХ — перша половина ХХ століття: жанри та художньо-стилістичні особливості», Кандидат мистецтвознавства. З 2015 р. на посаді доцента кафедри рисунку Закарпатської академії мистецтв.

У 2018 – 2019 проходив міжнародне науков-практичне та мистецько-педагогічне стажування в Академії ім. Яна Длугоша у Ченстохові на кафедрі малярства (Польща), отримав відповідні сертефікати.

* Лауреат обласної  премії імені Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі в галузі мистецтвознавча праця (2017)
* Лауреат мукачівської міської премії імені Олександра Духновича в галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва (2019).
* Голова, створеної у 2019 р. ГО Асоціації випускників закладів художньої освіти Закарпаття.

Займається виставковою та науковою діяльністю

Живописні твори  зберігаються у приватних збірках України, Угорщини, Чехії, Канади, США.

Український художник-графік, мистецтвознавець, дослідник дерев’яних церков Закарпаття, доцент кафедри рисунку факультету дизайну та декоративно-прикладного мистецтва Закарпатської академії мистецтв.

Закінчив англійське відділення факультету романо-германської філології Ужгородського державного університету (1977). Від 1989 року – викладач в Ужгородському коледжі мистецтв, від 2009 року – також у Закарпатському художньому інституті, нині – доцент кафедри рисунку факультету дизайну та декоративно-прикладного мистецтва Закарпатської академії мистецтв.

Художник-графік, працює в авторській змішаній техніці (акварель, гуаш, туш). 

Дослідник історії й сучасності закарпатського образотворчого мистецтва, автор понад 30 текстів до альбомів і каталогів закарпатських художників та десятків статей. Лауреат обласної премії в галузі образотворчого мистецтва (мистецтвознавство) 2000, 2009, 2012 і 2014 років. У 2018 році видав книжку про одного з лідерів мистецького авангарду «шістдесятників» на Закарпатті Павла Бедзіра, якого вважає своїм вчителем. 

Михайло Сирохман – провідний дослідник дерев’яної церковної архітектури Закарпаття. 2001 року організував громадську акцію «Врятуймо гукливську церкву», в результаті якої дахи цієї пам’ятки, а згодом і храмів у селах Розтока, Кужбиї, Ясіня, Уклин, були перекриті новим ґонтом. Це привернуло увагу до дерев’яних церков і поклало початок їхньому перетворенню на культурний і туристичний бренд Закарпаття. На основі двадцятирічних польових досліджень і архівних розвідок опублікував монументальну монографію «Церкви України. Закарпаття» (2000), книжки «Втрачені церкви Закарпаття» (1999), «55 дерев’яних храмів Закарпаття» (2008), «Дерев’яні церкви та дзвіниці Закарпаття» (2016), «Будівничі закарпатських церков» (2019), «Втрачені дерев’яні церкви північно-східної Словаччини» (2019, у співавторстві з Я. Джоґаником), серію буклетів про церкви Хустщини, численні статті у періодиці.

 

У 1995 році закінчив Львівську національну академію мистецтв за спеціальністю «Художнє скло». 

З 1996 року працює викладачем загальнофахових у Коледжі мистецтв ім. А Ерделі. З 2004 року – викладач загальнофахових дисциплін Академії. 

З 2018 року – викладач кафедри рисунку ЗАМ. 

Активний учасник всеукраїнських та обласних виставок.

 

 

Основні напрямки – наукова діяльність, графічне мистецтво, дизайн, скульптура, декоративно-прикладні мистецтва.

Навчався в Ужгородському коледжі мистецтв ім.А.Ерделі на відділенні  ХОД (1996-2002). 

Навчався у Львівській академії мистецтв (2002-2004). (Спеціальність за дипломом: магістр образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва.) 

Після закінчення навчання – викладач Закарпатської академії мистецтв (2005) та Коледжу мистецтв ім. А. Ерделі (2004). 

Учасник міських, обласних, всеукраїнських, міжнародних виставок з 2000 р.

Член ЗО НСХУ з 2012 року.

Працює в галузі дерев’яної станкової пластики, декоративного сакрального різьблення, станкової графіки. 

Лауреат обласної премії ім. Й.Бокшая та А.Ерделі:

2013,  2016 рр. в галузі станкової скульптури 

2017,  2019 рр. в галузі монументальне мистецтво.

У 1991 р. закінчив Ужгородське училище декоративно-прикладного мистецтва за спеціальністю «Художня обробка дерева». 

У 1998 р. закінчив Львівську академію мистецтв за спеціальністю «Художні вироби з дерева»

У 2000 р. закінчив юридичний факультет Ужгородського національного університету і отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Правознавство». 

Викладає курс  «Рисунку».

Сфера наукових зацікавлень – побутове та художнє литво на Закарпатті.

 

Митець нової генерації закарпатської школи живопису. 

Здобув ґрунтовну художню освіту, закінчивши Мукачівську дитячу художню школу ім. М. Мункачі, Ужгородський коледж мистецтв імені А. Ерделі і Закарпатський художній інститут. Ще в студентські роки став переможцем Всеукраїнського конкурсу з академічного рисунку у м. Харків (2009 р.). Нині працює викладачем коледжу мистецтв ім. А. Ерделі та Закарпатської академії мистецтв. 

Автор персональних виставок в Україні (Ужгород) Словаччині (Свидник, Пряшів), Польщі (Сянок), Угорщині (Будапешт). У 2015 році митець презентував Україну в Нідерландах у рамках мистецького проекту Embassy Art Exhibitions (художні виставки посольств), організованого виданням Diplomat Magazine та галереєю Parties van Dorst (м. Гаага). Лауреат обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі (2017)

Працює у техніці олійного живопису, акварелі і графіки. У жанровій палітрі художника домінують урбаністичні та природні пейзажі. Його твори яскраві, живі та емоційні. Митець володіє характерною манерою і стилістикою – графічні роботи наповненні повітрям, легкістю і витонченістю.