РЕЙТИНГ МОН – 2013

РЕЙТИНГ МОН – 2013

НАЦІОНАЛЬНА СИСТЕМА РЕЙТИНГОВОГО ОЦІНЮВАННЯ  ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

         Міністерство освіти і науки України разом з Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти продовжує апробацію Національної системи рейтингового оцінювання діяльності вищих навчальних закладів.

         Національна система рейтингового оцінювання  є складовою моніторингу вищої освіти.  Позиціонує в системі управління як інструмент, призначений для налагодження ефективного соціального партнерства та суспільної відповідальності цільових груп за забезпечення якості вищої освіти.

         Інформація, яку отримує університет за результатами рейтингу, дає можливість визначити сильні і слабкі сторони власної діяльності за певними критеріями та проектувати стратегії перспективного розвитку вищого навчального закладу в площині забезпечення якості вищої освіти.

Головними ознаками престижності університету є ефективні дії вищого навчального закладу, спрямовані на досягнення успішності, досконалості та конкурентоспроможності на ринку освітніх послуг та ринку праці, а також новаторство та вміння фокусувати зусилля на реалізацію та досягнення тактичних та стратегічних цілей.

Ключовим моментом є результативність діяльності університету, яка визначається якістю випускників та їх працевлаштуванням на ринку праці, професійною компетентністю та рівнем кваліфікації, конкурентноздатністю, мобільністю та захищеністю на ринку праці.

У цьому контексті, рейтинг як інструмент управління процесами успішного функціонування, надає вищим навчальним закладам інформаційні послуги щодо позиціонування їх на інституційному, галузевому, регіональному та національному рівнях для формування стратегій успіху з урахуванням досягнень партнерів та системи в цілому за умов достовірної, об’єктивної та точної інформації суб’єктів ранжування.

Упродовж останніх років  в системі вищої освіти застосовується значна кількість систем рейтингового оцінювання вищих навчальних закладів. Слід підкреслити, що всі рейтинги у певній мірі заслуговують на увагу. Адже, кожний рейтинг орієнтований на конкретні цілі, цільові групи користувачів, має власну змістовну складову, методологію та методику визначення рейтингу.

Проте, рейтинг Міністерства освіти і науки має певні особливості та відмінності, а саме:

 

-

Систему формують усі вищі навчальні заклади ІІІ-ІV рівнів акредитації незалежно від форм власності, підпорядкування, програм підготовки  за напрямами та спеціальностями.

-

Система враховує певні ключові рекомендації Берлінських принципів ранжування вищих навчальних закладів.

 -

Система рейтингу відкрита, прозора та доступна всім суб’єктам ранжування, розробникам та  користувачам і ніхто немає права перекривати вільний до нього доступ.

 -

Рейтинг формується на підставі первинної інформаційної бази, що надається суб’єктами ранжування, базується в основному на статистичних даних і підлягає контролю якості.

 -

Змістовна складова системи ранжування ґрунтується на рейтингових індикаторах, які формують структуру критеріїв рейтингу за основними напрямами діяльності: «Міжнародна активність», «Якість контин-генту студентів», «Якість науково-педагогічного потенціалу», «Якість наукової та науково-технічної діяльності», «Ресурсне забезпечення». 

 

         Глобальний критерій рейтингу є інтегральний рейтинговий індекс, який визначається як сума індексів критеріїв. Чим більший вимір інтегрального рейтингового індексу, тим краща позиція вищого навчального закладу на рейтинговій шкалі. Змістовні складові критеріїв формуються на основі результатів діяльності вищого навчального закладу та його потенціалу.

         Критерій «Міжнародна активність» оцінює позицію університету в процесах інтернаціоналізації вищої освіти через систему 20 рейтингових індикаторів. Змістовна складова включає результати діяльності в міжнародних проектах та програмах, отриманні грандів; участь викладачів, студентів, аспірантів, докторантів у міжнародних заходах (наукові конференції, симпозіуми та семінари, викладання, стажування, наукові дослідження, виробнича практика та навчання за кордоном); публікації в провідних зарубіжних виданнях та цитування; навчання іноземних громадян; досягнення студентів та викладачів у міжнародних виставках, фестивалях, творчих конкурсах  та спорту.

         Критерій «Якість контингенту студентів» визначає мотивацію, здібності та здатність студентів здобувати якісну вищу освіту та забезпечити власну конкурентоспроможність на ринку праці. Структура критерію включає 21 рейтинговий індикатор, що характеризують організаційну структуру підготовки за формами навчання та джерелами фінансування, прохідні параметри доступу (ЗНО, середній бал атестата), географічні аспекти доступу,  наукові досягнення студентів на міжнародних та національних наукових олімпіадах, участь студентів у міжнародних мистецьких та творчих конкурсах.

         Критерій «Якість науково-педагогічного потенціалу» оцінює кадрові ресурси університету, що забезпечують якість навчально-виховного процесу у поєднанні вищої освіти з наукою  та технологіями і надати студентам якісні освітні послуги. Критерій оцінюється 19 рейтинговими індикаторами. Престиж сучасного університету визначається інтеграцією з наукою через механізм залучення до навчально-виховного процесу та наукової діяльності провідних учених Національної академії наук України та державних галузевих академій наук України. Низка рейтингових індикаторів визначають якість науково-педагогічного складу через наявність штатних викладачів, що мають наукові ступені (доктор наук, кандидат наук) або вчені звання (професор, доцент) і працюють на повну ставку та результативність їх науково-методичної роботи (написання підручників та навчальних посібників).

         Критерій «Якість наукової та науково-технічної діяльності» оцінює результативність реалізації стратегії запровадження принципово нових наукових досліджень, обґрунтованого та послідовного запровадження сучасних науково-педагогічних технологій, раціональних та ефективних підходів до організації наукової та інноваційної діяльності. Структура включає 20 рейтингових індикаторів, які характеризують диверсифікацію джерел фінансування науки та творчості, патентно-ліцензіонну діяльність (винаходи, корисні моделі, промислові зразки, авторські свідоцтва), публікації монографій та наукових праць, публікації студентів, Низка рейтингових індикаторів окреслює ефективність діяльності аспірантури та докторантури у площині підготовки науково-педагогічних кадрів для потреб вищої освіти та інших галузей.

         Критерій «Ресурсне забезпечення» визначає потенціал вищого начального закладу та його відповідність вимогам забезпечення якості вищої освіти. В структуру критерію входить 21 рейтинговий індикатор у контексті фінансової підтримки вищої освіти та академічної підтримки студентів (ефективність організаційної структури; штатні викладачі з науковими ступенями доктора або кандидата наук, вченими званнями професора, доцента з розрахунку на 100 студентів денної форми навчання; інформатизація навчального процесу, бібліотечно-інформаційне забезпечення учасників навчально-виховного процесу, наявність критих спортивних споруд для фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи).  Неакадемічна підтримка студентів визначається загальною площею навчально-лабораторних будинків, рівнем забезпечення іногородніх студентів місцем проживання в гуртожитку,  наявністю підприємств громадського харчування при вищому навчальному закладі та гуртожитках, санаторіїв-профілакторіїв.

         Ранжування вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації здійснювалося за результатами їх діяльності та потенціалом 2011/2012 навчального та 2012 календарного років. Суттєво зросла мотивація навчальних закладів щодо участі в рейтингу 2013 року у порівнянні з рейтингом 2012 року. Кількість вищих навчальних закладів системи рейтингового оцінювання збільшилася з 229 до 304 суб’єктів ранжування. Серед них сектор державної та комунальної форм власності включає 207, приватної - 76 вищих навчальних закладів. Окрім того, 21 відокремлений структурний підрозділ виявив бажання самостійно брати участь у рейтингу.

         Результати рейтингу представлено в рейтингових матрицях ідентифікованих груп вищих навчальних закладів (табл. 1–11), у яких наведено кластери рейтингового оцінювання за шкалою успішності, досконалості, конкурентоспроможності, індекси критеріїв, інтегральні рейтингові індекси та ранг позиціонування вищого навчального закладу на рейтинговій шкалі.

         Використання якісних рейтингів сприяє взаємному порозумінню і довіри між різними учасниками національних і міжнародних систем забезпечення якості. І, найголовніше,  гарантує  прийняття неупереджених рішень і висновків у процесах забезпечення якості вищої освіти на інституційному рівні.


КУЛЬТУРА,  МИСТЕЦТВО,  ДИЗАЙН 

Умовні позначення позиціонування ВНЗ на рейтингових шкалах індексів  критеріїв та ІРІ відносно системи

Успішна

Достатньо успішна

Частково успішна

Проблемна

Міжнародна активність

Якість контингенту  студентів

Якість науково-педагогічного персоналу

Якість наукової та науково-технічної діяльності

Ресурсне забезпечення начального процесу

Глобальний критерій рейтингу (ІРІ)

Індекси критеріїв рейтингу 

ІРІ

Ранг

І1

І2

І3

І4

І5

Гр. 1

Гр.2

Гр.3

Гр.4

Гр.5

Гр.6

Гр.7

Гр.8

С И С Т Е М А

0,1980

0,2079

0,1881

0,1980

0,2079

1,0000

 

Київський інститут музики ім. Р.М. Глієра

1,8177

0,4811

0,5654

0,0556

0,4239

3,3438

1

Національна музична академія України імені П.І. Чайковського

0,0540

0,7384

1,3009

0,1693

0,2957

2,5583

2

Харкiвська державна академія дизайну і мистецтв

1,3358

0,3892

0,3786

0,2257

0,2019

2,5312

3

Одеська державна музична академія ім.А.В.Нежданової

0,8248

0,6224

0,5178

0,0693

0,2520

2,2863

4

Харківська державна академія культури

0,5287

0,3995

0,3687

0,3369

0,2077

1,8414

5

Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого

0,2817

0,3537

0,8891

0,0709

0,1725

1,7680

6

Харківський національний  університет мистецтв ім.І.П.Котляревського

0,3989

0,4202

0,6174

0,0781

0,2110

1,7256

7

Закарпатський художній інститут

0,7745

0,1929

0,2632

0,1919

0,1607

1,5833

8

Львівська національна музична академія ім.М.В.Лисенка

0,3031

0,3235

0,5610

0,1175

0,2629

1,5681

9

Київський національний університет культури та мистецтв

0,3927

0,1935

0,4764

0,2718

0,1785

1,5129

10

Дніпропетровська консерваторія ім.М.Глінки

0,4062

0,3068

0,4022

0,0484

0,3116

1,4752

11

Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури

0,1127

0,2310

0,8425

0,0456

0,2209

1,4527

12

Луганська державна академія культури і мистецтв

0,3786

0,3104

0,3760

0,1539

0,1838

1,4027

13

Київський державний iнститут декоративно-прикладного мистецтва i дизайну ім.М.Бойчука

0,6528

0,1705

0,3306

0,0850

0,1134

1,3523

14

Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв 0,2955 0,2445 0,3652 0,2401 0,1841 1,3295 15
Донецька державна музична академія імені С.С.Прокоф'єва 0,1931 0,4896 0,2291 0,0821 0,1945 1,1884 16
Львівська національна академія мистецтв 0,3051 0,2019 0,3085 0,0856 0,1541 1,0552 17

 

Офіційний веб-сайт Міністерства освіти і науки України